سئو (search engine optimisation)

سئو (search engine optimisation)

سئو (search engine optimisation)

از سال های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸ سئو سایت پیچیدگی الان را نداشت ؛ چرا که سایت های موجود در اینترنت به ۱۰۰۰ عدد هم نمی رسیدند و زمینه فعالیت اکثر آن ها نیز با یکدیگر متفاوت بود ؛ لذا موتور های جستجوگر نظیر گوگل مشکل زیادی با شناسایی و درک محتوای آن ها نداشتند ؛ اما از سال ۱۹۹۸ به بعد و افزایش سایت ها ، موتور های جستجوگر تصمیم به طراحی الگوریتم ها و فاکتور هایی گرفتند ؛ تا سایت های را از نظر قدرت با یکدیگر رتبه بندی کنند ؛ تا بتوانند سایت قوی تر را بالای نتایج جستجو و سایت های ضعیف تر را پایین سایت های قوی تر به نمایش بگذارند . اولین الگوریتم گوگل الگوریتم کبوتر بود ؛ که توسط مدیران فعلی گوگل یعنی Larry Page و Surgery Brain طراحی شده بود ؛ از آن زمان تا به حال ، تمامی وب سایت ها به دنبال بدست آوردن فاکتور های رتبه بندی موتور های جستوگر هستند تا در صدر نتایج به نمایش در آیند و مخاطبان بیشتری را جذب کنند .

علاوه بر این زمان حضور کاربران در یک سایت تا جستجوی دوباره در گوگل اهمیت ویژه ای خواهد داشت ؛ از زمانیکه کاربر وارد سایت شما میشود تا زمانیکه مجدد همان عبارت یا عبارتی مشابه با آن را در گوگل جستجو میکند (( Dwell Time)) ، نامیده میشود .
سئو را مي‌توان مجموعه‌اي از روش‌ها براي تغيير استراتژيک وب سايت‌ها دانست ؛ اين فرآيند به بيان مهمترين عوامل مرتبط صفحه و افزايش اهميت آن در صفحه نتايج جستجو ، مي‌پردازد .
بطور کلی اهداف سئو را می توان بصورت زیر خلاصه نمود :
1- در بازدید وب سایت تاثیر بسزایی دارد .
2- باعث افزایش ترافیک سایت می شود .
3- بهترین روش برای تبلیغات است .
یکی دیگر از عواملی که در سئو سایت تاثیر گذار می باشد ؛ سرعت لود و بارگذاری وب سایت می باشد این فاکتور توسط گوگل به عنوان یکی از فاکتور مهم برای بهینه سازی سایت معرفی شده است ؛ در صورتی که وب سایت شما از تمام لحاظ دارای کیفیت باشد اما از لحاظ سرعت لود دچار مشکل باشد ؛ قطعا نمیتواند عملکرد خوبی داشته باشد .
سئو فرایند گرفتن ترافیک از نتایج جستجو بصورت رایگان ، طبیعی و همیشگی است . موتور جستجوی گوگل برای ارائه بهترین تجربه جستجو به کاربران ، بطور مداوم در حال به‌روز رسانی الگوریتم‌های جستجو است .
این امر باعث می‌شود ؛ سایت ‌هایی که از روش های غیر استاندارد توانسته بودند ؛ رتبه ای در نتایج بدست آورند ؛ به مرور شامل جریمه‌های گوگل شده و از لیست نتایج حذف شوند.
برخی از عوامل داخلی بهینه سازی وب سایت :
1) کیفیت محتوای وب سایت
2) ساختار وب سایت
3) عدم وجود متوای تکراری در وب سایت
4) سهولت دسترسی موتور های جستجوگر
5) سرعت وب سایت
6) آدرس دامنه
7) استفاده از کلمه یا کلمات کلیدی در تیتر صفحه
برخی از عوامل خارجی بهینه سازی وب سایت :
1_ علاقه مندی بازدید کننده ها ( زمان آنلاین بودن بازدیدکنندگان )
۲_ مدت زمان فعالیت سایت ( عمر سایت )
3_ بک لینک از سایت های معتبر
4 _ تعداد بک لینک های سایت
۵ _ بازگشت بازدید کنندگان ( بازدید به طور مرتب )
پیش نیازهای سئو سایت
1) بررسی سایت و آنالیز ساختار سایت
2) بررسی رقبا و روشهای اتخاذ شده توسط آنها در سئو
3) انتخاب محبوب ترین کلمات کلیدی برای سایت
4) بررسی وضعیت کلمات کلیدی سایت در گوگل
5) انتخاب کلمات کلیدی مناسب جهت اخذ بهترین نتیجه
یکی از موارد بسیار مهم برای بسیاری از مدیران سایت که میخواهند کار خوبی را به وب هم انتقال دهند ؛ همین پشتیبانی سایت است ؛ مدیریت یک سایت که همیشه بروزرسانی شود و پویا باشد کار زمان بری است و اکثر مشتریان این زمان را ندارند و سایت را به یک فرد یا گروه می دهند ؛ اما بهترین گزینه برای پشتیبانی کسی است ؛ که با سئو تولید محتوا و سایت نه تنها آشنایی داشته باشد ؛ بلکه متخصص نیز باشد ؛ که به بهترین شکل بروزرسانی و کنترل سایت را در اختیار داشته باشد .